IN DUPLO od kuchni: tektura i karton jako surowce do produkcji pudełek

 
IN DUPLO od kuchni: tektura i karton jako surowce do produkcji pudełek

Tektura i karton jako podstawowe surowce do produkcji pudełek.

Przywiązujemy dużą uwagę do surowców, z których produkujemy dla Was nasze pudełka. Dbamy o to, żeby zapewniały jak najlepsze walory estetyczne i wizualne, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej sztywności.  Chcielibyśmy przedstawić i po krótce scharakteryzować każdy z surowców dostępnych w naszej ofercie.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad różnicą pomiędzy kartonem a tekturą?

Zacząć należy od garści podstawowej wiedzy. Wiele osób, które nie miały dotąd kontaktu z naszą branżą, nie dostrzega różnicy między kartonem a tekturą falistą. Karton jest to, choć grubsza niż zwykła kartka, jedna warstwa papieru. Tektura falista z kolei składa się z kilku warstw papieru, zapewniając w ten sposób większą odporność oraz sztywność opakowań.

Najczęściej używany przez nas surowiec do produkcji pudełek to tektura falista.

Do produkcji naszych opakowań wykorzystujemy tekturę trzywarstwową (najczęściej falę E, tak zwaną mikrofalę) oraz tekturę czterowarstwową z warstwą falistą umieszczoną na zewnątrz – określamy ją mianem tektury prążkowanej z uwagi na jej dodatkową fakturę. Możemy teraz przejść do krótkiej prezentacji naszych surowców:

  • Tektura trzywarstwowa beżowa (gładka) – najpopularniejszy surowiec do produkcji pudełek dostępny w naszej ofercie. Jest to tektura wysokiej jakości, wykonana wyłącznie z włókien pierwotnych (oznacza to, że do jej produkcji nie została wykorzystana makulatura). Dzięki temu tektura ta cechuje się doskonałymi walorami estetycznymi oraz wysoką wytrzymałością. Jest to surowiec bardzo poszukiwany do recyklingu – papier wraz z kolejnymi cyklami odzysku, traci swoje właściwości. Dlatego też papier, który nie zawiera żadnej domieszki makulatury, nadaje się jeszcze do kilkukrotnego poddania recyklingowi.

  • Tektura czterowarstwowa beżowa (prążkowana) – surowiec idealny do produkcji opakowań bardziej niestandardowych, efektownych i sztywnych, niż w przypadku pudełek z tektury trzywarstwowej. Zewnętrzna, falista warstwa tektury uniemożliwia wykonanie na pudełku nadruku. Może on być wykonany wewnątrz pudełka, na gładkiej powierzchni. Ciekawym rozwiązaniem jest też wykonanie tłoczenia na tekturze lub hotstampingu, czyli tłoczenia z folią. Z pewnością tego typu znakowanie pudełka zaimponuje jego finalnemu odbiorcy.

  • Tektura trzywarstwowa biała (gładka) – rozwiązanie idealne dla osób, którym niekoniecznie odpowiada ekologiczny, naturalny wygląd tektury beżowej. Przy produkcji większości opakowań tekturowych w kolorze białym, biała jest jedynie zewnętrzna warstwa – pudełka wewnątrz nadal są beżowe. My do produkcji naszych pudełek wykorzystujemy tekturę dwustronnie bieloną, a więc pudełka cieszą swą bielą również po ich otwarciu. Dodatkowo, zewnętrzna strona pudełek jest powlekana, bardziej śliska, dzięki czemu jest bardziej odporna na zabrudzenia oraz zapewnia lepsze wrażenia z obcowania z pudełkiem.

  • Tektura czterowarstwowa biała (prążkowana) – tak jak w przypadku tektury beżowej, jest sztywniejsza i bardziej efektowna od tektury trzywarstwowej. Podobnie, na pudełkach wykonanych z tego surowca nie jest możliwe wykonanie nadruku na zewnętrznej stronie, jednak wynagradza to świetny efekt w przypadku tłoczenia. Tektura czterowarstwowa biała cechuje się również nieskazitelną, chłodną bielą, która spełni wymagania każdego klienta.

  • Tektura czterowarstwowa czarna (prążkowana) – najsztywniejszy surowiec w kolorze czarnym, jaki mamy dostępny w ofercie. Jest to tektura barwiona w masie, co oznacza, że wszystkie jej warstwy są czarne (zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne, co jest widoczne na krawędziach pudełka lub po jego przedarciu). Na pudełkach z tektury czarnej prążkowanej istnieje możliwość wykonania tłoczenia, lub ewentualnie nadruku wewnątrz pudełek.


Podstawowa różnica między tekturą i kartonem

Karton cechuje się mniejszą grubością oraz sztywnością niż tektura. Składa się z pojedynczej warstwy papieru, podczas gdy tektura falista występuje w wariantach najczęściej od 2 do 5 warstw. Różnice są gołym okiem widoczne w przekroju:

W stałej ofercie mamy karton w trzech kolorach - naturalnym (beżowym), białym oraz czarnym. Wszystkie surowce posiadają gramaturę zbliżoną do 300 g./m2, co gwarantuje wystarczającą grubość oraz sztywność do pudełek o niewielkiej oraz średniej wielkości.

  • Karton beżowy – surowiec pokryty jednostronnie warstwą kraft, czyli papierem najwyższej jakości o brązowym kolorze. Cechuje się on odpowiednią sztywnością do produkcji pudełek o niewielkiej wysokości. Idealnie spisuje się także w produkcji wszelkiego rodzaju innych opakowań - teczek na dokumenty, kopert, etui, czy tak zwanych poduszek kartonowych.

  • Karton biały – pudełka wykonane z białego kartonu mają gładszą i bardziej estetyczną powierzchnię, w porównaniu do białych pudełek tekturowych. Są one jednak bardziej wiotkie, słabiej zabezpieczają swoją zawartość i mają one przeznaczenie niemal wyłącznie ozdobne. Świetnie spiszą się jako pudełka produktowe. Karton, z którego korzystamy, ma chłodny odcień bieli i jest obustronnie powlekany, czyli delikatnie śliski.

  • Karton czarny – matowy karton barwiony w masie na kolor czarny. Pudełka wykonane z czarnego kartonu sprawiają wrażenie niezwykle eleganckich i świetnie prezentują się w połączeniu z hotstampingiem (tłoczeniem z folią np. w kolorze złotym lub srebrnym). Czarny karton jest jednym z droższych surowców w naszej ofercie, jednak doskonale znajdzie zastosowanie tam, gdzie elegancja i odczucia z obcowania z produktem są najważniejsze.

Inne materiały do produkcji pudełek.     

Mamy nadzieję, że powyższe, krótkie charakteryzacje naszych surowców pomogą Wam w wyborze odpowiednich opakowań, wpasowujących się w Wasze potrzeby i gusta. Jeśli surowce przedstawione powyżej nie są dokładnie tym, czego szukacie - skontaktujcie się z nami. Często wybór niestandardowego surowca i zamówienie go pod produkcję dla klienta nie stanowi problemu. Jeśli będziecie mieć dodatkowe pytania związane z naszą ofertą, zachęcamy do kontaktu mailowego, telefonicznego lub przez formularz na stronie.

 
Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności